EEG Biofeedback, HRV Biofeedback, HEG Biofeedback, terapia z dojazdem w domu klienta.

EEG Biofeedback w Lublinie

CZYM JEST BIOFEEDBACK?

Terapia Biofeedback jest procedurą medyczną sklasyfikowaną w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (ICD-10-CM. W Polsce terapia  EEG Biofeedback nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. EEG Biofeedback  to biologiczne sprzężenie zwrotne. Polega na monitorowaniu przez wyspecjalizowane urządzenie odpowiedzi fizjologicznych organizmu. 
Neurofeedback to nieinwazyjna, bezbolesna technika treningu mózgu zwiększająca skuteczność jego funkcjonowania. Polega na nauczeniu mózgu samokontroli pracy za pomocą modyfikacji fal mózgowych.

EEG Biofeedback jest skuteczną metodą treningową, wykorzystującą warunkowanie instrumentalne i plastyczność mózgu. Pod wpływem ćwiczeń tworzą się w mózgu nowe połączenia nerwowe. Metoda stosowana początkowo przez NASA jako trening dla astronautów. Następnie wykorzystana w profesjonalnym treningu sportowców. Obecnie szeroko dostępna w Polsce, propagowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

PRZEBIEG TERAPII

EEG Biofeedback jest formą neurorehabilitacji, łączącą w sobie elementy psycho- i neurofizjoterapii. Przy użyciu zestawu komputerowego z dwoma monitorami, jest obrazowana i modulowana czynność bioelektryczna mózgu. Wykorzystuje się tutaj sprzężenie zwrotne między stanem psychicznym a czynnością neurofizjologiczną mózgu osoby biorącej udział w ćwiczeniach mózgu EEG Biofeedback.

Osoba poddawana terapii, spełniając ustalone kryteria gier prezentowanych na ekranie – ma wpływ na własny obraz fal mózgowych. Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, trenujący otrzymuje nagrodę w postaci punktów (gra przebiega pomyślnie). Przy wzroście aktywności niepożądanych pasm, sukces w grze znika. W ten sposób mózg sam rozwija proces uczenia się nowych, bardziej odpowiednich częstotliwości fal mózgowych.

EEG Biofeedback jest zatem techniką świadomego kontrolowania i sprzęgania funkcji fizjologicznych i psychicznych – zależnie od celu terapii. Za pomocą odpowiedniej liczby treningów można w sposób zamierzony wzmacniać bądź osłabiać czynność. Prawidłowe zakresy częstotliwości fal mózgowych, które można wytrenować, są określone na podstawie wiedzy naukowej w zależności od wieku,
stanu świadomości i rodzaju wysiłku psychicznego trenowanego.

SKUTECZNOŚĆ

Metoda ta jest skuteczna w 80-95% przypadków, w zależności od stopnia złożoności problemu.
Stosując EEG Biofeedback możemy więc polepszyć czynność bioelektryczną mózgu. Stwarza to duże możliwości w leczeniu zaburzeń neurologicznych, psychosomatycznych, psychiatrycznych.

Celem treningu EEG Biofeedback jest osiągnięcie takiego stanu mózgu, aby wytworzyć utrwalony odpowiedni wzorzec reagowania, – czyli tak zoptymalizować pracę mózgu, by przy jednoczesnej relaksacji posiadać umiejętność pełnej koncentracji

DLA KOGO?

EEG Biofeedback można stosować u dzieci powyżej trzech lat, czyli jeszcze przed osiągnięciem wieku szkolnego.

Spektrum wskazań do treningu EEG Biofeedback jest bardzo szerokie. Mogą z niego korzystać zarówno ludzie zdrowi, którzy chcą poprawić efektywność pracy mózgu, zmniejszyć poziom stresu, jak również osoby z różnymi schorzeniami OUN, chorobami narządowymi lub zaburzeniami psychosomatycznymi.

WSKAZANIA DO STOSOWANIA TRENINGU EEG BIOFEEDBACK

Ludzie zdrowi chcący poprawić efektywność pracy mózgu. EEG Biofeedback wpływa na:

 • pamięć i koncentrację,
 • szybkość uczenia się,
 • efektywności w pracy,
 • kreatywność,
 • napięcie mięśni,
 • wyciszenie się i relaksację,
 • poprawę odporności immunologicznej,

Dzieci, młodzież i dorośli cierpiący na:

 • ADD, ADHD,
 • trudności szkolne,
 • lęki,
 • depresja,
 • agresja,
 • bóle głowy,
 • zaburzenia snu,
 • uzależnienia
 • zespół stresu pourazowego
 • spektrum autyzmu

Jak się przygotować do badania EEG BIOFEEDBACK?

Ponieważ przedmiotem badania będzie głowa pacjenta, wskazane jest, by ją umył w dniu badania lub dzień przed nim i nie używał żadnych pianek, żelów czy lakierów do włosów. Na 24 godziny przed badaniem nie wolno pić alkoholu, przyjmować nowych leków (ale też nie odstawiać tych dotychczas stosowanych, zwłaszcza przy chorobach przewlekłych). Tuż przed badaniem należy zjeść posiłek, by nie spadł poziom cukru w organizmie, co mogłoby wpłynąć na wynik. 

Wskazane jest przyniesienie  zaświadczenia podpisanego przez lekarza neurologa lub lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań do treningów „EEG Biofeedback”. 

 

Co możemy Ci zaoferować

Oferujemy ci pomoc w zakresie poszczególnych problemów związanych ze zdrowiem, lub codziennym funkcjonowaniem organizmu.

ADHD

Pomoc dzieciom i dorosłym w opanowaniu frustracji i emocjonalnej huśtawki nastrojów.

Lęk

Pomóc w zniesieniu ciężaru ciągłych zmartwień i odzyskaniu pewności siebie i zadowolenia z życia.

Autyzm

Pozwól, aby biofeedback pomogło Tobie lub Twojemu dziecku prowadzić wygodniejsze życie z mniejszą liczbą barier, aby zmaksymalizować potencjał.

Bezsenność

Biofeedback może pomóc Ci odzyskać spokój i energię, które może zapewnić odpoczynek.

Zaburzenia behawioralne i emocjonalne

Poprawienie poziomu energii dla Ciebie , lub pomoc dla Twojego dziecka w zdobywaniu nowych umiejętności.

Ból

Uzyskaj prawdziwą, długotrwałą ulgę bez uzależnień. Nie musisz żyć z bólem lub uzależnieniem od leków.

Depresja i choroba afektywna dwubiegunowa

Biofeedback może pomóc Ci stawić czoła beznadziejności i rozpaczy dzięki odnowionemu poczuciu celu i pozytywności.

Zespołu stresu pourazowego

Biofeedback może pomóc ci odpocząć od przeszłości i odzyskać życie, którym żyłeś przed traumą.