Czy Twoje dziecko…
- potyka się o własne stopy?
- wydaje się ogólnie niezdarne?
- ma trudności z koordynacją ruchów?
- często opuszcza przedmioty?
- prosi o pomoc wykonywaniu zadań oburęcznych, takich jak wiązanie butów, pisanie , otwieranie lub zamykanie słoików czy butelek?
- ma trudności z wycinaniem, zapinaniem guzików, posługiwaniem się sztućcami?
- ma trudności w prostych ćwiczeniach ruchowych jak łapanie piłki, kozłowanie, wykonywanie pajacyków,
- z trudem odnajduje się w przestrzeni i stosowaniem pojęć lewy/prawy, nad/pod, przed/za.
- ma słabą pamięć i problemy z koncentracją.
- ma problemy z nauką.
To tylko niektóre oznaki trudności z Integracją Bilateralną.
Ale co to jest ta Integracja Bilateralna?
Integracja Bilateralna to współpraca i koordynacja obu stron ciała w działaniu. Polega na umiejętności wykonywania w tym samym czasie określonego ruchu przez jedną stronę ciała niezależnie od ruchów drugiej strony oraz zdolności koordynacji obydwu części ciała podczas wykonywania wielu sekwencji ruchów. Chodzi tu o wszystkie strony ciała w 3 osiach, czyli przód/tył, prawa/lewa, dół/góra.
Jest to więc skomplikowana czynność polegająca na wykonywaniu różnych ruchów w sposób zintegrowany i sekwencyjny poprzez wykorzystanie dwóch części ciała w tym samym czasie.
Aby koordynacja ruchów przebiegała prawidłowo, mózg musi komunikować się między obiema półkulami poprzez struktury łączące obie półkule. Najważniejsze z nich to ciało modzelowate, czyli spoidło wielkie (corpus callosum). Ten obszar mózgu to największa struktura włóknista mózgu, która za pomocą aksonów łączy obie półkule i integruje ich funkcjonowanie. Dobrze rozwinięta lepiej i szybciej przesyła informacje, więc mózg wykorzystując możliwości obydwu półkul może sprawniej funkcjonować, co objawia się w lepszej pamięci i szybszym uczeniu się, a także rozbudowanej wyobraźni i większej kreatywność. Słabo rozwinięte spoidło wielkie może być przyczyną słabej koncentracji i nadpobudliwości oraz ogólnie trudności w nauce z powodu częstego korzystania tylko z jednej półkuli.
Obustronna koordynacja jest ściśle powiązana z układem przedsionkowym, który jest naszym wewnętrznym żyroskopem. Dzięki niemu otrzymujemy informacje w jakim położeniu znajduje się ciało i co się z nim aktualnie dzieje. Układ przedsionkowy wchodzi w skład układu równowagi. Nieustannie wymienia on informacje między narządem słuchu, wzroku, czucia głębokiego i móżdżku.
Integracja Bilateralna składa się z trzech elementów:
- przekraczania linii środkowej
- koordynacji dwóch stron w ruchach symetrycznych i asymetrycznych ruchów
- odróżnianiu jednej strony od drugiej podczas poruszania się.
Jeśli dziecko nie ma dobrze ukształtowanej Integracji Bilateralnej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie mieć duże problemy w opanowaniu złożonych umiejętności motorycznych.
Dlaczego Integracja Bilateralna jest ważna?
- Jest potrzebna do wykonywania czynności oburęcznych lub czynności, które wykonujemy w życiu codziennym jak posługiwanie się nożem i widelcem, zawiązywanie butów, obieranie warzyw itp.
- Poprawia umiejętności koordynacji ruchowej, takie jak stabilność dłoni i kontrola oburęczna podczas czynności takich jak pisanie i posługiwanie się nożyczkami.
- Poprawia pamięć, uwagę i umiejętności szkolne.
- Wspiera percepcję wzrokową, w tym koordynację wzrokowo-ruchową, pozwalającą harmonizować ruchy gałek ocznych z ruchami całego ciała, pamięć wzrokową, to jest zdolność do utrwalania i przypominania sobie obrazów oraz różnych informacji.
- Pomaga koordynować ruchy motoryki dużej.
- Angażuje większą część móżdżku (centrum równowagi), pozytywnie wpływając na zmysł przedsionkowy i orientację przestrzenną.
- Pomaga w takich umiejętnościach jak zabawa piłką (łapanie, kozłowanie itd.), ubieranie się, pisanie, jazda na rowerze, a w przyszłości prowadzenie samochodu.
W jaki sposób możesz ocenić, czy Twoje dziecko ma trudności z Integracją Bilateralną i jak mu pomóc?
Jako rodzic możesz zaobserwować objawy mogące wskazywać na zaburzenia Integracji Bilateralnej w życiu codziennym. Objawy te zostały wymienione w tekście.
Najlepiej jednak skontaktować się z certyfikowanym terapeutą Integracji Bilateralnej Sheila Dobie OBE, którego możesz znaleźć na stronie Polskiej Akademii Bilateralnej Integracji.
Terapeuta przeprowadzi diagnozę i dobierze indywidualny program dopasowany do trudności Twojego dziecka.
Więcej o samej metodzie i procedurze terapeutycznej dowiesz się tutaj.